Sedmog oktobra 2024. godine u Narodnoj biblioteci Užice oko 120 dece i tridesetak odraslih uživalo je u predstavi „Garavi brod“ autora Radovana Pavlovića. Osmim izvođenjem predstave otvorena je Dečja nedelja čiji je ovogodišnji slogan „Ja sam dete imam plan: tolerancija i ljubav za svaki dan“.
„Predstava govori o gusarima koji nisu išli u školu. Tekst i scenski pokret upućuju na prave vrednosti za koje se treba boriti. Jedna od jasnih poruka koju su mališani čuli je: Škola krije jedno blago što menjaće vaše stanje, najvrednije od svih blaga i zove se znanje!“, reči su autora predstave.

Publika je odlično reagovala na glumačko umeće učenika OŠ „Aleksa Dejović“, originalne kostime, scenografiju i nagradila ih gromoglasnim, dugim aplauzom.
Edukativni dramski tekst „Garavi brod“ može se pronaći u priručniku za učitelje „Dramska komunikacija u školskoj i inkluzivnoj praksi“ zavičajnih stvaralaca Radovana Pavlovića i Radica Blagojević Radovanović.
Ovo izvođenje je deo projekta „Кnjiga glavu čuva“ koji realizuje Udruženje „Кolektiv Užice“ u partnerstvu sa Narodnom bibliotekom Užice, u okviru programa „Užice – prestonica kulture Srbije 2024. godineˮ.
Projekat „Knjiga glavu čuva – Užička mreža malih besplatnih biblioteka“ deo je programa „Užice – Prestonice kulture 2024. godine“, koji se realizuje uz sufinansiranje Grada Užica.